PR 19-3B Break-even sales and cost-volume-profit chart For the coming year, Culp
ID: 2567371 • Letter: P
Question
Explanation / Answer
Answer 1.
Selling Price = $150
Unit Variable Cost = $110
Per unit Contribution Margin = Selling Price – Variable Cost per unit
Per unit Contribution Margin = $150 - $110
Per unit Contribution Margin = $40
Break Even Sales (in Units) = Fixed Cost / Per unit Contribution Margin
Break Even Sales (in Units) = $800,000 / $40
Break Even Sales (in Units) = 20,000 units
Answer 2.
Required unit sales = (Fixed Cost + Income from Operations) / Per unit Contribution Margin
Required unit sales = ($800,000 + $300,000) / $40
Required unit sales = $1,100,000 / $40
Required unit sales = 27,500
Answer 4.
Number of units sold = 32,000
Contribution Margin = Per unit Contribution Margin * Number of units sold
Contribution Margin = $40 * 32,000
Contribution Margin = $1,280,000
Income (loss) = Contribution Margin - Fixed Cost
Income (loss) = $1,280,000 - $800,000
Income (loss) = $480,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.