East Division of Betty DeRose, Inc. reported the following information related t
ID: 2566598 • Letter: E
Question
East Division of Betty DeRose, Inc. reported the following information related to the single product it manufactures: selling price per unit ........................... $25 variable costs per unit .......................... $18 units sold ....................................... 60,000 turnover ......................................... 1.60 residual income .................................. $225,000 margin ........................................... 25% Calculate what the East Division's residual income would have been if they had sold 77,000 units. Do not use decimals in your answer.
Explanation / Answer
First of all let us find out the net income :_
Margin = Profit / Net sales = 25% ( given )
Profit / ( 60000 * 25 ) = 25 %
Profit = $ 375000
Now, Turnover = Net sales / Assets = 1.60 ( given )
( 60000 * 25 ) / Assets = 1.60
Assets = $ 937500
Next , residual income = Net income - ( Assets * Minimum reqd. rate of return ) = $ 225000 ( given )
$ 375000 - ( $ 937500 * Minimum reqd. rate of return ) = $ 225000
$ 150000 = $ 937500 * Minimum reqd. rate of return
Minimum reqd. rate of return = 16 %
Net income = 77000 * 25 * 25 % = $ 481250
Residual Income = 481250 - ( 937500 * 16 % ) = $ 331250
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.