Brief Exercise 21A-7 Teal Mountain Corporation recorded a right-of-use asset for
ID: 2566388 • Letter: B
Question
Brief Exercise 21A-7 Teal Mountain Corporation recorded a right-of-use asset for $312,900 as a result of a finance lease on December 31, 2016. Teal Mountain's incremental borrowing rate is 10%, and the implicit rate of the lessor was not known at the commencement of the lease. Teal Mountain made the first lease payment of $58,429 on on December 31, 2016. The lease requires 7 annual payments. The equipment has a useful life of 7 years with no residual value. Prepare Teal Mountain's December 31, 2017, entries. (Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually. Round answers to O decimal places e.g. 5,275.) Date Account Titles and Explanation Debit Credit December 31, 2017 (To record interest expense) December 31, 2017 (To record amortization of the right-of-use asset) Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
Opening lease obligaiton balance= 312900
Interest for year= 312900*0.1= 31290
Total payment= 58429
Principle repayment= 58429-31290= 27139
Asset depreciation= 312900/7= 44700
Entry:
Date Account Debit credit Dec 31, 2017 Interest expense 31290 Lease obligation 27139 To Bank 58429 Dec 31, 2017 Depreciation expense 44700 Accummulated depreciation 44700Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.