Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the
ID: 2566048 • Letter: B
Question
Bandar Industries Berhad of Malaysia manufactures sporting equipment. One of the company’s products, a football helmet for the North American market, requires a special plastic. During the quarter ending June 30, the company manufactured 3,600 helmets, using 2,700 kilograms of plastic. The plastic cost the company $17,820.
According to the standard cost card, each helmet should require 0.70 kilograms of plastic, at a cost of $7.00 per kilogram.
Required:
1. What is the standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,600 helmets?
2. What is the standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,600 helmets?
3. What is the materials spending variance?
4. What is the materials price variance and the materials quantity variance?
Explanation / Answer
1)The standard quantity of kilograms of plastic (SQ) that is allowed to make 3,600 helmets = 3600*0.7 = 2,520 Kilogram.
2) The standard materials cost allowed (SQ × SP) to make 3,600 helmets = 2520*7 = $17,640.
3) The materials spending variance = 17640 - 17820 = $180 Unfavourable.
4) The materials price variance = (7-6.6)*2700 = $1,080 Favourable
The materials quantity variance = (2520-2700)*7 = $1,260 Unfavourable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.