Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Do It! Review 9-2b Your answer

ID: 2565961 • Letter: C

Question

CALCULATOR FULL SCREEN PRINTER VERSION BACK NEXT Do It! Review 9-2b Your answer is incorrect. Try again. Sheffield Corp. purchased a piece of equipment for $67,800. It estimated a 6-year life and $3,200 salvage value. At the end of year 3 (before the depreciation adjustment), it estimated the new total life to be 8 years and the new salvage value to be $6,000 Compute the revised depreciation. Company uses straight-line depreciation method. (Round answer to O decimal places, e.g. 125.) Revised depreciation LINK TO TEXT Question Attempts: Unlimited SAVE FOR LATER SUBMIT ANSWER

Explanation / Answer

Compute Revised depreciation :

Present depreciation = (original cost-salvage value)/useful life

= (67800-3200)/6

Present depreciation = 10767 per annum

Two year dep = 10766.66*2 = 21533.33

Revised depreciation = (67800-21533.33-6000)/6 = 6711

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote