Artisan’s is considering leasing a new computer. The lease terms include five an
ID: 2565874 • Letter: A
Question
Artisan’s is considering leasing a new computer. The lease terms include five annual payments of $1,500 with the first payment occurring when the lease is signed. The computer would cost $7,200 to buy and would be depreciated straight-line to a zero salvage value over 5 years. The actual salvage value is negligible because of technological obsolescence. The firm can borrow at a rate of 8 percent and has a tax rate of 35 percent. What is the cash flow from leasing relative to purchasing in Year 3?
-$1,325
-$1,479
-$1,295
-$1,380
-$975
Explanation / Answer
If leased cash flow= lease payments*(1-tax rate) = 1500*0.65=975 net outflow
if purchased cash flow is the savings in tax payment by claiming depreciation
Depreciation= 7200/5= 1440
Tax savings= 1440*0.35= 504
Cash flow from leasing relative to purchaseing= cash flow from leasing- cash flow from purchasing= -975-504= -1479
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.