This Course\" Marks for this submission: 1.00/1.00. Suppose a common stock pays
ID: 2565659 • Letter: T
Question
This Course" Marks for this submission: 1.00/1.00. Suppose a common stock pays dividends at the end of each period and the stock has just paid a dividend in the amount of $2.9. If the stock's dividend growth rate is 20 percent for the next two periods and then 2.9 percent per period for every period thereafter and the discount rate is 11.4 percent per period, what is the most you should pay for the the constant growth stock valuation model. of stock according to tion Answer: 15,0607 Check Marks for this submission: 0.001.00Explanation / Answer
Dividend just paid = D0 = $2.9
Growth rate for next two years = 20%
Dividend for year 1 = D1 = $2.9*1.20 = $3.48
Dividend for year 2 = D2 = $3.48*1.20 = $4.176
Growth rate from year 3>
Dividend for year 3 = $4.176*1.029 = $4.297
Stock price at year 2 = Dividend for year 3/(discount rate-growwth rate)
Stock price at year 2 = $4.297/(0.114-0.029) = $50.554
Present value of D1 = $3.48/1.114 = $3.124
Present value of D2 = $4.176/1.1142 = $3.365
Present value of year 2 stock price = $50.554/1.1142 = $40.737
Current stock price = $3.124 + $3.365 + $40.737 = $47.23
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.