At an activity level of 9,100 machine-hours in a month, Falks Corporation’s tota
ID: 2565081 • Letter: A
Question
At an activity level of 9,100 machine-hours in a month, Falks Corporation’s total variable production engineering cost is $803,530 and its total fixed production engineering cost is $161,280. What would be the total production engineering cost per machine-hour, both fixed and variable, at an activity level of 9,600 machine-hours in a month? Assume that this level of activity is within the relevant range. (Round intermediate calculations to 2 decimal places.)
Garrison 16e Rechecks 2017-06-28, 2017-08-01
Multiple Choice
$105.10
$104.21
$104.75
$105.28
Explanation / Answer
Variable cost/unit=(803530/9100)=$88.3
Hence total costs at 9600 machine hours=(9600*88.3)+161280=$1008960
Hence cost per machine hour=$1008960/9600
=105.10(A)[Total fixed costs and variable cost per unit does not change with change in units].
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.