Question 5 Mark purchases a bond. A 1000 par value two-year bond with semiannual
ID: 2564396 • Letter: Q
Question
Question 5 Mark purchases a bond. A 1000 par value two-year bond with semiannual coupons at a rate of 8% convertible semiannually, is bought to yield 6% convertible semiannually. The initial price of the bond was 1037.17. Then, m months after purchase, before a coupon is paid, Mark decides to sell the bond. Using the semi-theoretical method, the full price of the bond at this time is 1063.04. Using the semi-theoretical method, what would be the book value of the bond at this time( months after purchase)? (a) 1229.7 (b) 1179.7 (c) 1129.7 (d) 1079.7 (e) 1029.7Explanation / Answer
Firstly we have to calculate that after how many months the bond sold.
Current price × (1+r)m/6. =1063.04
1037.17 × (1.03)n/6 = 1063.04
(1.03)n/6 = 1.0249
By putting values of n we got
N= 5 months
Calculation of book value
Book value = face value of bond + unamortized value of premium
1000 + (1037.17-1000)×19/24
1000+29.7
=1029.7
Answer is e 1029.7
Clarification - bond current price is 1037.17 and fv is 1000 , that means bond is selling at premium of 37.17 which should be amortize in books within maturity period.bond is sold after give months that means 5/24 times amortised .
Un amortised period is 19/24
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.