Production workers for Chadwick Manufacturing Company provided 3,200 hours of la
ID: 2564004 • Letter: P
Question
Production workers for Chadwick Manufacturing Company provided 3,200 hours of labor in January and 2,800 hours in February. The company, whose operation is labor intensive, expects to use 48,000 hours of labor during the year. Chadwick paid a $120,000 annual premium on July 1 of the prior year for an insurance policy that covers the manufacturing facility for the following 12 months. Required Based on this information, how much of the insurance cost should be allocated to the products made in January and to those made in February? (Do not round intermediate calculations.) Month Allocated Cost January FebruaryExplanation / Answer
Calculate insurance cost per labour hour :
Insurance cost per labour hour = 120000/48000 = 2.5 per labour hour
January = 3200*2.5 = 8000
February = 2800*2.5 = 7000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.