Exercise 9-16 Culver Company lost most of its inventory in a fire in December ju
ID: 2562834 • Letter: E
Question
Exercise 9-16 Culver Company lost most of its inventory in a fire in December just before the year-end physical inventory was taken. The corporation's books disclosed the following 79,500 Sales revenue $640,200 Purchases for the year402,500 Purchase returns Sales returns Rate of gross profit on net sales 25,800 31,500 20% Merchandise with a selling price of $21,200 remained undamaged after the fire. Damaged merchandise with an original selling price of $15,800 had a net realizable value of $5,700 Compute the amount of the loss as a result of the fire, assuming that the corporation had no insurance coverage Amount of the lossExplanation / Answer
Sales revenue = 640,200
Sales retuns = 25,800
Net sales = Sales - Sales retuns = 640,200 - 25,800 = 614,400
Gross profit on Sales = 20%
Hence, Cost of goods sold = 80%
Cost of goods sold = 614,400 * 80% = 491,520
Purchases for the year = 402,500
Purchase retuns = 31,500
Net purchases = 371,000
Beginning inventory plus net purchses less cost of goods sold should be the inventory on hand which is 179,500+371,000-491,520 = 58,980
Selling price of merchandise undamaged = 21,200
Cost of merchandise undamaged = 21,200*80% = 16,960
Loss of merchandise = 58,980 - 16,960 = 42,020
Amount of loss = Loss of merchandise - Net realizable value of the damaged merchandise
= 42,020 - 5,700 = 36,320.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.