It costs Camp, Inc. $65 per unit to manufacture 1,000 units per month of a produ
ID: 2562403 • Letter: I
Question
It costs Camp, Inc. $65 per unit to manufacture 1,000 units per month of a product that it can sell for $103 each. Alternatively, Camp could process the units further into a more complex product, which would cost an additional $62 per unit. Camp could sell the more complex product for $159 each. How would processing the product further affect Camp's profit?
A) Profit would increase by $6,000.
B) Profit would increase by $56,000.
C) Profit would decrease by $6,000.
D) Profit would decrease by $56,000.
Explanation / Answer
Current profit per unit=(103-65)=$38
Total cost of processing=(65+62)=$127
Hence profit after processing=(159-127)=$32
Hence decrease in profit per unit=(38-32)=$6
Hence decrease in profits=(6*1000)=$6000(C)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.