During January, a company that uses a perpetual inventory system had the followi
ID: 2562348 • Letter: D
Question
During January, a company that uses a perpetual inventory system had the following information: Beginning Inventory, 60 units @ $11 each = $660 Jan. 5 Purchase, 40 units @ $13 each = $520 Jan. 15 Sale, 47 units @ ? Using the Weighted-average method, fill in the amounts for the average cost per unit, the Cost of Goods Sold for the January 15 sale and the Inventory Balance after the January 15 sale. For the amounts, don't enter a decimal point, comma, cents, or a $. Round ALL amounts (including per unit costs) to the nearest whole dollar. is the average cost per unit, is the Cost of Goods Sold for the January 15 sale, and is the Inventory Balance after the January 15 sale.
Explanation / Answer
Average cost per unit on jan 15 or jan 5 =÷$660+$520)/100
=$11.80
Date purchase cost of good sold ending inventory Beginning balance 60 ×$11=$660 Jan 5. 40×$13=$520 100×$11.80=$1180 Jan 15 47×$11.8=$555 53×$11.8=$625Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.