Stellar Company owns equipment that cost $909,000 and has accumulated depreciati
ID: 2562342 • Letter: S
Question
Stellar Company owns equipment that cost $909,000 and has accumulated depreciation of $383,800. The expected future net cash flows from the use of the asset are expected to be $505,000. The fair value of the equipment is $404,000.
Prepare the journal entry, if any, to record the impairment loss. (If no entry is required, select "No entry" for the account titles and enter 0 for the amounts. Credit account titles are automatically indented when amount is entered. Do not indent manually.)
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
Explanation / Answer
Computation of Recoverable Value
Recoverable Value = Higher of Fair value and Value in use
Recoverable Value = Higher of 404000 and 505000
Recoverable Value = 505000
Computation of Carrying Amount
Carrying Amount = Cost of the Asset - Accumulated Depreciation
Carrying Amount = 909000 - 383800
Carrying Amount = 525200
Carrying Amount is more than Recoverable amount. Therefore the asset is said to be Impaired.
Accounts Titles and Explanation
Debit
Credit
Loss on impairment
121200
Accumulated Depreciation (525200 - 404000)
121200
Being recognition of Impairment Loss
Computation of Recoverable Value
Recoverable Value = Higher of Fair value and Value in use
Recoverable Value = Higher of 404000 and 505000
Recoverable Value = 505000
Computation of Carrying Amount
Carrying Amount = Cost of the Asset - Accumulated Depreciation
Carrying Amount = 909000 - 383800
Carrying Amount = 525200
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.