33. The Tam Company uses the retail inventory method and the average cost flow a
ID: 2560368 • Letter: 3
Question
33. The Tam Company uses the retail inventory method and the average cost flow assumption for preparation of its interim reports. Information about Tam's inventory in the second quarter of 2004 is shown below:
Cost
Retail
Beginning inventory
$400
$ 600
Purchases
800
1,720
Net markups
320
Net markdowns
(240)
Sales
1,300
What is the estimated cost of Tam's inventory on June 30, 2004?
a.
$550
b.
$480
c.
$428
d.
$520
Cost
Retail
Beginning inventory
$400
$ 600
Purchases
800
1,720
Net markups
320
Net markdowns
(240)
Sales
1,300
Explanation / Answer
Cost to retail ratio = 1,200 / 2,400 = 50%
Ending inventory at cost = $1,100 x 50% = $550
Cost Retail Beginning inventory $400 $600 Add: Purchases 800 1,720 Add: Net markups 320 Less: Net markdowns (240) Total 1200 2,400 Sale price of goods available 2,400 Less: Sales 1,300 Ending Inventory at retail 1,100Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.