For each of the following situations, determine the amount of income (loss) that
ID: 2560037 • Letter: F
Question
For each of the following situations, determine the amount of income (loss) that should be allocated to the S corporation shareholder. Enter the appropriate amounts as positive numbers in the shaded cells below. Round answers to the nearest dollar. If no entry is necessary or the answer is zero, enter a (0).
Explanation / Answer
1. For the Situation One.
Yellow has purchased 55% shares of the Purple Inc on November 30 so yellow is shareholder for only one month actually but he will get $ 33,000 ($ 60,000*55/100) as share of gain because its company shareholder and its assume that the Yellow has purchased Above Share inclusive of all rights.
2. For the Situation Two.
Steve is 30% Partner as on 31 january after that he sold his half share to Rachel who now become 15% Partner of Slim inc but he get only 11 month Profit share.
So, Steve Gain from Firm = ($ 100000*15/100) + ($ 100000*15/100)*1/12
= $ 15,000 + $ 1,250
= $ 16,250
3. For the Situation Three.
Banan Hold Share of Fruit Company form october 31 of year 4 that is only for 2 Month so the loss is allocated to banana also for 2 months of its 50% shares only.
Allocation of Loss to Banana = ($ 38,500 * 50/100) * 2/12
= $ 3208.33
= $ 3,208 (Answer near to Dollar)
4. For the Situation Four.
Purple Hold 80% of share of Lammie Inc through out the Year so loss of the year will allocated fully to purple to the extend of 80% only
Allocation to Purple= 80% of $ 70,000
= $ 56,000
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.