Using the case study on page 32 of the text, what would be the ROI for the Sales
ID: 2559718 • Letter: U
Question
Using the case study on page 32 of the text, what would be the ROI for the Sales Department Option if the anticipated additional sales revenue was $650,000 and all other variables were unchanged?
Using the case study on page 32 of the text, what would be the Payback for the Sales Department Option if the anticipated additional sales revenue was $650,000 and all other variables were unchanged?
Explanation / Answer
Total sales revenue = 500000+650000 = 1150,000
Return per year = Revenue*net profit
= 1150000*7% = 80,500
ROI = Return per year/Investment
=80,500/100,000 = 80.5%
Payback = Investment/Return per year
100,000/80,500 = 1.24years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.