Exercise 14-8 Presented below are three independent situations. (a) Nash Co. sol
ID: 2559575 • Letter: E
Question
Exercise 14-8
Presented below are three independent situations.
(a) Nash Co. sold $1,950,000 of 12%, 10-year bonds at 106 on January 1, 2017. The bonds were dated January 1, 2017, and pay interest on July 1 and January 1. If Nash uses the straight-line method to amortize bond premium or discount, determine the amount of interest expense to be reported on July 1, 2017, and December 31, 2017. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 38,548.)
(b) Crane Inc. issued $570,000 of 9%, 10-year bonds on June 30, 2017, for $471,929. This price provided a yield of 12% on the bonds. Interest is payable semiannually on December 31 and June 30. If Crane uses the effective-interest method, determine the amount of interest expense to record if financial statements are issued on October 31, 2017. (Round intermediate calculations to 6 decimal places, e.g. 1.251247 and final answer to 0 decimal places, e.g. 38,548.)
Explanation / Answer
a Premium on issue = 1950000*6%= 117000 Semiannual premium amortization = 117000/20= 5850 Interest expense to be recorded =(1950000*6%)-5850= 111150 b Interest expense to be recorded =(471929*12%/12*4)= 18877
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.