Accounts Receivable and Inventory Ratios Bell Company, whose current assets at D
ID: 2557093 • Letter: A
Question
Accounts Receivable and Inventory Ratios
Bell Company, whose current assets at December 31 are shown below, had net sales for the year of $950,000 and cost of goods sold of $554,900. At the beginning of the year, Bell's accounts receivable (net) were $157,000 and its inventory was $194,000.
Round the turnover calculations to two decimal points. Use 365 days in a year and round days calculations to the nearest day (whole number).
a. What is the company's accounts receivable turnover for the year?
Answer
b. What is the company's average collection period for the year?
Answer
days
c. What is the company's inventory turnover for the year?
Answer
d. What is the company's days' sales in inventory for the year?
Answer
days
Cash $28,400 Short-term investments 51,000 Accounts receivable (net) 171,000 Inventory 202,000 Prepaid expenses 13,600 Current assets $466,000Explanation / Answer
accounts receivable turnover =
Net credit sales/average debtors
=$9,50,000/($1,57,000+$1,71,000/2)
= $9,50,000/$1,64,000
= 5.80 times
Average collection period=365 days/debtor turnover
=365/5.80
=63 days
Inventory turnover ratio=
Cost of goods sold/average inventory
=$5,54,900/($1,94,000+$2,02,000/2)
=$5,54,900/$1,98,000
=2.80 times
days sales in inventory= 365 days /inventory turnover
=365/2.80
=130 days
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.