For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and
ID: 2556317 • Letter: F
Question
For a recent year, Wicker Company-owned restaurants had the following sales and expenses (in millions):
Assume that the variable costs consist of food and packaging, payroll, and 40% of the general, selling, and administrative expenses.
a. What is Wicker Company's contribution margin? Round to the nearest million. (Give answer in millions of dollars.)
$ million
b. What is Wicker Company's contribution margin ratio? Round to one decimal place.
%
c. How much would income from operations increase if same-store sales increased by $1,000 million for the coming year, with no change in the contribution margin ratio or fixed costs? Round your answer to the closest million.
$ million
Explanation / Answer
(a).Wicker Company’s contribution margin
Contribution Margin = Sales – Variable Expenses
Contribution Margin = $ 17100 – ( $ 4276+4300+ ($ 2500 x 0.40 ))
Contribution Margin = $ 17100 - $ 9576
Contribution Margin = $ 7524
(b). Wicker Company’s contribution margin ratio
Contribution margin ratio = Contribution / Sales * 100
Contribution margin ratio = $ 7524 / $ 17100 * 100
Contribution margin ratio = 44%
(c).Increase in income calculation
“ Income from operations would increase by $ 521”.
New sales [$ 17100+$ 1000] = $ 18100
Percentage increase of sales [$ 1000/$ 18100] = 0.05
Total variable costs for the coming year [(0.05*$ 9576)+ $ 576] = $ 10055
Fixed costs: [($ 2500*0.60)+ $5514] = $ 7014
New income from operations [$18100-$10055-$7014] = $ 1031
Change in income from operations: [$1031 - $510] = $ 521
.
.
.
.
ALL THE BEST !!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.