Selling price is $10/tin. The cost is $8/tin This includes $6 of direct material
ID: 2555300 • Letter: S
Question
Selling price is $10/tin. The cost is $8/tin This includes $6 of direct material and $1.50 of direct labor. Direct labor is 1 hour per 100 tins. Annual manufacturing overhead is estimated at $100,000 for the expected sales of 200,000 tins. The breakdown for manufacturing overhead includes 85% of variable costs.
1a. What is the standard fixed manufacturing overhead cost per tin?
b. The Volume Variance is $750 F. How many units were actually produced during the year?
c. How much is total budgeted fixed manufacturing overhead?
d. The Controllable Variance is $3250 U. What was the total dollar amount for actual manufacturing overhead?
e. What are the total standard hours allowed for actual production?
6. The Labor Quantity Variance is $300 U. How many total actual hours were worked?
7. What is the total standard cost of direct materials for total actual production?
8. Total Material Price Variance is $16,800 U. What was the actual direct material cost for total actual production?
Explanation / Answer
1. MOH cost per tin = 100000/200000 = 0.50$
Fixed MOH = 0.50*(100-85%) = 0.075$
2 FOH volume variance = 750
(Actual QTY-Budgeted QTy.)*Std. FOH rate
(AQ-200000)*0.075 = 750
AQ-200000= 750/0.075
AQ = 10000+200000
AQ = 210000 units
3. Total budgeted FOH = 0.075*200000 = 15000 $
4. Controllable variance =(3250)
Actual MOH-budgeted allowance based on STD hrs allowed = (3250)
Actual MOH= budgeted allowance based on Std. hrs allowed-3250
= FOH+variable overhead based on budgeted rate-3250
= 15000+(0.425*210000)-3250
=15000+89250-3250
Actual MOH =101000
VOH rate = 0.5*85%=0.425
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.