Special Order: High-Low Cost Estimation SafeRide, Inc. produces air bag systems
ID: 2555257 • Letter: S
Question
Special Order: High-Low Cost Estimation
SafeRide, Inc. produces air bag systems that it sells to North American automobile manufacturers. Although the company has a capacity of 300,000 units per year, it is currently producing at an annual rate of 180,000 units. SafeRide, Inc. has received an order from a German manufacturer to purchase 60,000 units at $7.00 each. Budgeted costs for 180,000 and 240,000 units are as follows:
Sales to North American manufacturers are priced at $25 per unit, but the sales manager believes the company should aggressively seek the German business even if it results in a loss of $5.75 per unit. She believes obtaining this order would open up several new markets for the company's product. The general manager commented that the company cannot tighten its belt to absorb the $345,000 loss ($5.75 × 60,000) it would incur if the order is accepted.
(a) Calculate the net advantage (disadvantage) of accepting the order from the German business.
Use a negative sign with your answer to indicate a net disadvantage, if applicable.
$Answer
(b) Calculate the net advantage (disadvantage) of accepting the order from the German business, assuming the company is operating at full capacity.
Use a negative sign with your answer to indicate a net disadvantage, if applicable.
$Answer
180,000 Units 240,000 Units Manufacturing costs Direct materials $450,000 $600,000 Direct labor 315,000 420,000 Factory overhead 1,215,000 1,260,000 Total 1,980,000 2,280,000 Selling and administrative 765,000 780,000 Total $2,745,000 $3,060,000 Costs per unit Manufacturing $11.00 $9.50 Selling and administrative 4.25 3.25 Total $15.25 $12.75Explanation / Answer
Workings:
Variable Costs:
Direct Materials ($450,000/180,000) = $ 2.50 per unit
Direct Labor ($315,000/180,000) = $1.75 per unit
Factory Overhead costs:
High Low Difference
Units 240,000 180,000 60,000
Cost $1,260,000 $1,215,000 45,000
Variable cost per unit = 45,000/60,000 = $0.75 per unit
Fixed cost = $1,260,000 - (240,000 x 0.75) = $1,080,000
Selling and administrative costs:
High Low Difference
Units 240,000 180,000 60,000
Cost $780,000 $765,000 15,000
Variable cost per unit = 15,000/60,000 = $0.25 per unit
Fixed cost = $780,000 - (240,000 x $0.25) = $720,000
Contribution Current Special Order
Selling price per unit $25 $7
Variable cost per unit:
Direct materials $2.50 $2.50
Direct labor $1.75 $1.75
Variable overhead $0.75 $0.75
Variable selling exp $0.25 $0.25
Contribution per unit $19.75 $1.75
a) Net advantage of accepting special order = $1.75 x 60,000 = $105,000
b) Net disadvantage = - $ 1,080,000
Contribution lost of regular sales ($19.75 x 60,000) = $1,185,000
Income from special order = $105,000
Net Loss = $1,185,000 - $105,000 = - $1,080,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.