Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The accounting records of Shinault Inc. show the following data for 2014 (its fi

ID: 2555022 • Letter: T

Question

The accounting records of Shinault Inc. show the following data for 2014 (its first year of operation )

a) Equipment was acquired in early January for $300,000. Straight-line dep over a 5-year life is used, with no salvage value. For tax purposes, Shinault used a 30% rate to calculate dep.

b)Product warranties were estimated to be $50,000 in 2014. Actual repair and labor costs related to the warranties in 2014 were $10,000. the remainder is estimated to be paid evenly in 2015 and 2016.

c)Gross profit on the accrual basis was $100,00. For tax purposes, $75,000 was recorded on the installment-sale method.

d) Fines incurred for pollution violation were $4,200

e) interest revenue on State of New York bonds totaled $4,000

f) pretax financial income was$750,000 The tax rate is 30%

Calculate taxable income and prepare the journal entry for 2014?

Explanation / Answer

Depreciation as per books = Cost/Useful life = $300,000/5 years = $60,000 per year

Depreciation for tax purposes in 2014 = $300,000*30% = $90,000

Excess depreciation for tax purposes in 2014 = $90,000 - $60,000 = $30,000

Calculation of Taxable Income (Amounts in $)

Deferred tax Asset for 2014 = Temporary Difference of Warranty Expense*30%

= $40,000*30% = $12,000

Deferred Tax Liability for 2014 = Temporary Diff. of Depreciation and Installment sales*30%

= ($30,000+$25,000)*30% = $16,500

Income tax Expense for 2014 = Income Tax Payable+Deferred Tax Liability-Deferred Tax Asset

= $220,560+$16,500-$12,000 = $225,060

Journal Entry (Amounts in $)

Pretax Financial Income 750,000 Permanent Differences: Less: Bonds Interest Revenue (4,000) Add: Pollution Fines 4,200 Temporary Differences: Less: Excess Depreciation for tax purposes (30,000) Less: Installment Sales ($100,000-$75,000) (25,000) Add: Warranty Expense ($50,000 - $10,000) 40,000 Taxable Income 735,200 Income Tax Payable ($735,200*30%) 220,560
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote