Providing for Doubtful Accounts At the end of the current year, the accounts rec
ID: 2554795 • Letter: P
Question
Providing for Doubtful Accounts
At the end of the current year, the accounts receivable account has a debit balance of $792,000 and sales for the year total $8,980,000.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $10,700. Bad debt expense is estimated at 1/4 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a debit balance of $10,700. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $34,200.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $8,200. Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales.
The allowance account before adjustment has a credit balance of $8,200. An aging of the accounts in the customer ledger indicates estimated doubtful accounts of $68,100.
Determine the amount of the adjusting entry to provide for doubtful accounts under each of the assumptions (a through d) listed above.
a. $ b. $ c. $ d. $Explanation / Answer
SOLUTION
(A) Net Sales = $8,980,000
Bad debt expense is estimated at 1/4 of 1% of sales.
Amount = $8,980,000 * 0.25% = $22,450
(B) The amount of adjusting entry = $34,200 + $10,700 = $44,900
(C) Bad debt expense is estimated at 1/2 of 1% of sales.
Amount = $8,980,000 * 0.5% = $44,900
(D) The amount of adjusting entry = $68,100 - $8,200 = $59,900
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.