Davies Company\'s Utility Cost at various levels of activity are shown below: Mo
ID: 2554703 • Letter: D
Question
Davies Company's Utility Cost at various levels of activity are shown below:
Month Units Utility Cost
April 70,000 $198,000
May 60,000 $174,000
June 80,000 $222,000
July 90,000 $246,000
Requirement 1: Given the above information, use the High-Low method to compute the variable and fixed portion of utility cost. Show your computations and indicate the cost equation. (5 points)
Requirement 2: Using the equation from requirement 2, compute total cost estimate if 75,000 units are produced. Show your computations. (5 points)
Explanation / Answer
Variable cost=[Total cost at highest level-Total cost at lowest level]/(Highest level-Lowest level)
=(246000-174000)/(90000-60000)
=$2.4 per unit
Total fixed cost=246000-(2.4*90000)=$30000
Cost equation:
y=30000+2.4x
where y=Total cost
x=number of units
Hence total cost for 75000 units=30000+(2.4*75000)=$210,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.