Amanda Company purchased a computer that cost $10,600. It had an estimated usefu
ID: 2554668 • Letter: A
Question
Amanda Company purchased a computer that cost $10,600. It had an estimated useful life of five years and a residual value of $1,300. The computer was depreciated by the straight-line method and was sold at the end of the third year of use for $5,150 cash. Which of the following statements correctly describes the computer sale? Assets decrease $5150 and stockholders' equity is not affected. O Assets and stockholders equity both increase by $130 O Assets and stockholders equity both decrease by $130. O Assets and stockholders' equity both increase by $5,150Explanation / Answer
Annual depreciation=(Cost-Salvage value)/Useful life
=(10600-1300)/5=$1860/year
Hence book value as on date of sale=10600-(1860*3)=$5020
Hence gain on sale=(5150-5020)=$130
Hence the correct option is B.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.