Question 7.1 that the managers of Fort Winston Hospital are entiong a new outpat
ID: 2554598 • Letter: Q
Question
Question 7.1
that the managers of Fort Winston Hospital are entiong a new outpatient service. Here are relevant dana on Vaniable cost per visit Annual direct fixed costs Annual overhead allocation Expected annual utilization (visits) simate S 5.00 $500,000 50,000 10,000 , What per visit price must be set for the service to break cet carn an annual profit of $100,000 b Repeat Part a, but assume that the variable cost per vist c Return to the data given in the problem. Again repest Part assume that direct fixed costs are $1,000,000 d. Repeat Part a assuming both $10 in variable cost and $1,000.000 2 The audiology department at Randall Clinic offers many servi huee most common, along with cost in direct fixed costsExplanation / Answer
a. Let the per visit price be P.
Contribution Margin per visit = ( P - 5)
At break-even, Total contribution margin = Total fixed cost
Therefore, 10,000 ( P -5) - $ 550,000 = 0
or P - 5 = 55
or P = $ 60
To earn an annual profit of $ 100,000:
Let the per visit price be P again.
10,000 ( P - 5) - 550,000 = 100,000
or P = $ 70
b. Variable cost : $ 10 per visit.
Per visit price for break-even :
10,000 ( P - 10) - 550,000 = 0
P = $ 65
Per vist price to earn an annual profit of $ 100,000:
10,000 ( P - 10) - 550,000 = 100,000.
P = $ 75.
c. Price per visit for break-even :
10,000 ( P - 5) - 1,000,000 - 50,000 = 0
or P = $ 110
To earn an annual profit of $ 100,000, 10,000 ( P - 5) - 1,000,000 - 50,000 = 100,000
P = $ 120.
d. To break-even, 10,000 ( P - 10) - 1,000,000 - 50,000 = 0
P = $ 115
To earn an annual profit of $ 100,000, 10,000 ( P - 10) - 1,000,000 - 50,000 = 100,000
P = $ 125
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.