Exercise 8-33 & 8-34 (LO 8-5) The Matsui Lubricants plant uses the FIFO method t
ID: 2553760 • Letter: E
Question
Exercise 8-33 & 8-34 (LO 8-5)
The Matsui Lubricants plant uses the FIFO method to account for its work-in-process inventories. The accounting records show the following information for a particular day:
Quantity information is obtained from the manufacturing records and includes the following:
(40% complete as to materials,
20% complete as to conversion)
Explanation / Answer
Equivalent unit under FIFO
Equivalent unit of material = (600*40%+2800*100%+1200*40%) = 3520 units
Equivalent unit of conversion = (600*47%+2800*100%+1200*20%) = 3322 units
Cost per equivalent unit :
Direct material = 11440/3520 = 3.25 per unit
Conversion cost = 6644/3322 = 2 per unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.