On January 2, 2017, $100,000 of 10%, 10-year bonds were issued for $96,600. The
ID: 2553515 • Letter: O
Question
On January 2, 2017, $100,000 of 10%, 10-year bonds were issued for $96,600. The $3,400 discount was charged to Interest Expense. The bookkeeper, Mark Landis, records interest only on the interest payment dates of January 1 and July 1.
(a1)
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
On January 2, 2017, $100,000 of 10%, 10-year bonds were issued for $96,600. The $3,400 discount was charged to Interest Expense. The bookkeeper, Mark Landis, records interest only on the interest payment dates of January 1 and July 1.
Explanation / Answer
Solution a1:
As discount of $3,400 was directly charged to interest expense instead of staright line amortization, it will result in decrease in net operating income of 2017 due to excess amortization.
Discount charged to interest expense = $3,400
Discount to be charged to interest expense (Straight line amortization) = $3,400 / 10 = $340
Excess amortization = $3,400 - $340 = $3,060
Therefore net operating income of 2017 will decrease by $3,060 due to excess amortization.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.