Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Depreciation by Three Methods; Partial Years Perdue Company purchased equipment

ID: 2553313 • Letter: D

Question

Depreciation by Three Methods; Partial Years

Perdue Company purchased equipment on April 1 for $62,370. The equipment was expected to have a useful life of three years, or 7,560 operating hours, and a residual value of $1,890. The equipment was used for 1,400 hours during Year 1, 2,600 hours in Year 2, 2,300 hours in Year 3, and 1,260 hours in Year 4.

Required:

Determine the amount of depreciation expense for the years ended December 31, Year 1, Year 2, Year 3, and Year 4, by (a) the straight-line method, (b) units-of-output method, and (c) the double-declining-balance method.

Note: FOR DECLINING BALANCE ONLY, round the multiplier to four decimal places. Then round the answer for each year to the nearest whole dollar.

a. Straight-line method

b. Units-of-output method

c. Double-declining-balance method

Year Amount Year 1 $ Year 2 $ Year 3 $ Year 4 $

Explanation / Answer

STRIGHT LINE METHOD

Depreciation Year 1 = $ 15120

Depreciation Year 2 = $ 20160

Depreciation Year 3 = $ 20160

Depreciation Year 4 = $ 5040

Year

Opening Value

Depreciation

Book Value

Year end

1

$ 62370

$ 15120

47250

2

47250

20160

27090

3

27090

20160

6930

4

6930

5040

1890

Year 1 = [(62370-1890)/3]*9/12 = 15120

Year 2 & 3 = (62370-1890)/3 = 20160

Year 4 =[ 62370 – 15120 – 20160 – 20160] – 1890 = 5040

UNITS OF PRODUCTION METHOD

Depreciation Year 1 = $ 11200

Depreciation Year 2 = $ 20800

Depreciation Year 3 = $ 18400

Depreciation Year 4 = $ 10800

Depreciation = [(Cost of Drills - Residual Value) / Estimated Total Production] x Actual Production

Depreciation Year 1 = $ 60480 x (1400 Hours / 7560 Hours)

                                    = $ 11200

Depreciation Year 2 = $ 60480 x (2600 Hours / 7560 Hours)

                                    = $ 20800

Depreciation Year 3 = $ 60480 x (2300 Hours / 7560 Hours)

                                    = $ 18400

Depreciation Year 4 = $ 60480 x (1260 Hours / 7560 Hours)

                                    = $ 10080

DOUBLE DECLINING BALANCE METHOD

Depreciation Year 1 = $ 31185

Depreciation Year 2 = $ 20790

Depreciation Year 3 = $ 6930

Depreciation Year 4 = $ 578

Year

Book Value Begining

Double Declining Depreciation = 2 x SL Depreciation Rate x Book Value Begining

Net Book Value End

1

62370

31185

31185

2

31185

20790

10395

3

10395

6930

3465

4

3465

578

2888

***Stright Line Depreciation Rate = 1/3 = 33.33%

Year

Opening Value

Depreciation

Book Value

Year end

1

$ 62370

$ 15120

47250

2

47250

20160

27090

3

27090

20160

6930

4

6930

5040

1890

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote