105 mm-105,000 Jum 25.9 L 25,900ml - 2. A fishtank with inside dimensions of 105
ID: 255294 • Letter: 1
Question
105 mm-105,000 Jum 25.9 L 25,900ml - 2. A fishtank with inside dimensions of 105 cm X 89 cm X 119 cm is filled with water. What is the volume in cm3 of water required? What is the mass in grams of the water required? What is the mass in kilograms? 3. A car travels in a northward direction for a total distance of 512 km. The car completes this trip in 6 hrs. After resting the driver makes the return trip, the return trip only takes 5.5 hours. What is the average speed of the car over the entire trip? 4. A sound wave has a frequency of 1670 Hz. What is the distance between crests or compressions of the wave? (Wavelength) 359 words 8 MacBook AirExplanation / Answer
Diameter of water tank is l X w X h
105 x89 x119
1112055 cm3
Therefore 1112055 cm3 water will be required
cm3 =1gram of water
1112055 gram of water
1112.055 Kg of water
Average speed = Distance travelled / Time
= 1024 / 11.5
= 89.043 Km/ hour
Wavelength = wave velocity / frequency
Sound velocity = 343 m/s
= 343 /1670
= 0.2054 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.