Required information [The following information applies to the questions display
ID: 2551697 • Letter: R
Question
Required information [The following information applies to the questions displayed below Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017. HUDSON co. Contribution Margin Income Statement For Year Ended December 31, 2017 Sales (10,900 units at $225 each) Variable costs (10, 900 units at $180 each) Contribution margin Fixed costs Pretax income $2, 452, 500 1, 962,000 490, 500 387,000 $ 103,500 1. Compute Hudson Co.'s break-even point in units and 2. Compute Hudson Co.'s break-even point in sales dollars. 1Break-even point 2. Break-even point 45 units IPreExplanation / Answer
Answer:
1
Breakeven point in units
8600 units
Breakeven point in Dollar
1935000
Working notes for the answer:
Break even points in units
= Fixed cost / contribution margin per units
=387,000 / (225-180)
=387,000 /45
=8600 units
Breakeven point in dollar
Break even points in units
= Fixed cost / contribution margin ratio
=387,000 /(45/225)
=387,000 /20%
=1,935,000
_______________________________________
2
Hudson company
Forecasted contribution margin income statement
Sales (10900*225)
2452500
Less: variable cost (10900*170)
1853000
Contribution margin
599500
Fixed cost (387000-39000)
348000
Income (pretax)
251500
Should company purchase this machine
Yes
____________________________________
3
Dollar sales for targeted income
= Fixed cost+targate profit / contribution margin per units
=387000+159,000 /20%
=546000/20%
=$2,730,000
Margin of safety
=Expected sales- break even sales / expected sales
=2,730,000-1935000 /2730000
=795000/2730000
=23.12%
Dollar sales for targeted income
2730000
Margin of safety
29.12%
Breakeven point in units
8600 units
Breakeven point in Dollar
1935000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.