Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company\'s products,
ID: 2551033 • Letter: O
Question
Outback Outfitters sells recreational equipment. One of the company's products, a small camp stove, sells for $120 per unit. Variable expenses are $84 per stove, and fixed expenses associated with the stove total $169,200 per month. Required: 1. What is the break-even point in unit sales and in dollar sales? 2. If the variable expenses per stove increase as a percentage of the selling price, will it result in a higher or a lower break-even point? (Assume that the fixed expenses remain unchanged.) 3. At present, the company is selling 18,000 stoves per month. The sales manager is convinced that a 10% reduction in the selling price would result in a 25% increase in monthly sales of stoves. Prepare two contribution format income statements, one under present operating conditions, and one as operations would appear after the proposed changes 4. Refer to the data in Required 3. How many stoves would have to be sold at the new selling price to attain a target profit of $71,000 per month?Explanation / Answer
Solution:
Part 1 --- Break Even Point in units and dollar sales
Break Even Point in Units Sales = Total Fixed Costs / Contribution Margin per unit
Contribution Margin Per Unit = Unit Selling Price $120 – Unit Variable Cost $84 = $36
Total Fixed Cost = $169,200
Break Even Point in Units Sales = Total Fixed Costs $169,200 / Contribution Margin per unit $36
= 4,700 Units
Break Even Point in dollar Sales = Total Fixed Costs / Contribution Margin Ratio
Contribution Margin Ratio = Contribution Margin Per Unit $36 / Unit selling Price 120 x 100 = 30%
Break Even Point in dollar Sales = Total Fixed Costs $169,200 / Contribution Margin Ratio 0.30 = $564,000
Part 2 – Higher Break Even Point
If the variable expenses per stove increase as a percentage of the selling price, it will result in a higher break even point.
The reason is that if variable expenses increase as a percentage of sales, then the contribution margin will decrease as a percentage of sales.
A Lower CM Ratio would mean that more stoves would have to be sold to general enough contribution margin to cover the fixed costs.
Part 3 – Contribution Format Income Statement
Present Unit Selling Price = $120
Proposed Unit Selling Price = $120 – 120*10% Decrease = $108
Present sales in units = 18,000 Stoves
Proposed Unit Sales = 18,000 + 18,000*25% Increase = 22,500 Units
Contribution Margin Income Statement
Present
Proposed
$ Per Unit
Total
$ Per Unit
Total
Sales Revenue
$120
$2,160,000
(18,000*$120)
$108
$2,430,000
($108*22,500)
Less: Variable Expenses
$84
$1,512,000
(84*18,000)
$84
$1,890,000
(84*22500)
Contribution Margin
$36
$648,000
$24
$540,000
Less: Fixed Expenses
$169,200
$169,200
Operating Profit
$478,800
$370,800
Part 4 –
To attain a target profit $71,000, number of stoves to be sold at new selling price = (Total Fixed Expenses + Target Profit) / Contribution Margin Per Unit
= (169,200 + 71,000) / 24
= 10,008 Units
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you
Contribution Margin Income Statement
Present
Proposed
$ Per Unit
Total
$ Per Unit
Total
Sales Revenue
$120
$2,160,000
(18,000*$120)
$108
$2,430,000
($108*22,500)
Less: Variable Expenses
$84
$1,512,000
(84*18,000)
$84
$1,890,000
(84*22500)
Contribution Margin
$36
$648,000
$24
$540,000
Less: Fixed Expenses
$169,200
$169,200
Operating Profit
$478,800
$370,800
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.