Dave Inc.’s cost of capital is 12%. The company has provided you with a summary
ID: 2550670 • Letter: D
Question
Dave Inc.’s cost of capital is 12%. The company has provided you with a summary of its annual reports from two of its divisions:
Division A
Division B
Capital invested
$3862
$7564
Net Income
$2165
$2991
The manager of Division B is considering a proposal for a new investment that will have the following incremental income and assets over the coming year:
Income
$416
Assets
2599
If the proposal were accepted, what would Division B’s ROI be?
Division A
Division B
Capital invested
$3862
$7564
Net Income
$2165
$2991
Explanation / Answer
Calculate Division B's ROI :
ROI = Net income*100/capital invested
Net income after proposal accepted = (2991+416) = 3407
Assets invested after proposal accepted = (7564+2599) = 10163
ROI = 3407*100/10163 = 33.52%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.