Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A company sells clocks for $20 each. Its variable cost per unit is $14, and its

ID: 2550608 • Letter: A

Question

A company sells clocks for $20 each. Its variable cost per unit is $14, and its fixed cost per year is $9,000.

1. If it sells 2,000 clocks this year, what is its contribution margin?

2. If it sells 2,000 clocks this year, what is its operating income?

3. If it sells 2,000 clocks this year, what is its operating leverage?

4. If it sells 2,000 clocks this year, what would be the percentage change in its operating income if it sells 5% more clocks next year?

5. What is the company’s contribution margin per unit?

6. What is the company’s contribution margin ratio?

7. How many units must the company sell to break even?

8. What amount of sales dollars is needed to break even?

9. How many units must the company sell to earn an operating income of $6,000?

10. What amount of sales dollars is needed to earn an operating income of $6,000?

11. If the company is currently selling 2,000 clocks, what is the margin of safety in units?

12. If the company is currently selling 2,000 clocks, what is the margin of safety in sales dollars?

13. If the company is currently selling 2,000 clocks, what is the margin of safety percentage?

Explanation / Answer

Req 1: Selling price: $20 Variable cost: $ 14 Contribution margin: Selling price - Variable cost = 20 -14 = $6 Sales units: 2000 units Contnribution margin earned: 2000*6 = $ 12,000 Req 2: Fixed cost: $ 9000 Net income: Contribution-Fixed cost = 12000 -9000 = $3000 Req 3: Operating lverage: Contribution/ Net income = 12000 /3000 = 4 Req 4: Net sale sincrease: 5% Net income increase by 20% (i.e. 5%*4) Req 5: Selling price: $20 Variable cost: $ 14 Contribution margin: Selling price - Variable cost = 20 -14 = $6 Req 6: CM ratio: Contirbution margin per unit/ Selling pricec = 6 /20 = 30% Req 7; Break even unit: fixed cost / Contribution per unit = 9000 /6 = 1500 units Req 8: Break even in $: Fixed cost/ CM ratio = 9000 /30% = $ 30,000 Req 9: Desired income: $ 6000 Desired contribution: 9000+6000 = $ 15000 Targete sales in units: Desired contribution/ CMm per unit = 15000/6= 2500 units Req 10: Target sales in $: Desired contribution/ CM ratio = 15000/30% = $50,000 Req11: Margin of safety in units: total sales units-Break evn units = 2000 -1500 = 500 units Req 12 Margin of safety: Net income / Cm ratio = 3000 /30% = $ 10,000 Req 13 % of margin of safety to total sales = 500/2000*100=25%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote