Is this correct? On January 1, 2016, Crane Corporation acquired machinery at a c
ID: 2550569 • Letter: I
Question
Is this correct?
On January 1, 2016, Crane Corporation acquired machinery at a cost of $1480000. Crane adopted the straight-line method of depreciation for this machine and had been recording depreciation over an estimated life of 10 years, with no residual value. At the beginning of 2019, a decision was made to change to the double-declining balance method of depreciation for this machine. Assuming a 30% tax rate, the cumulative effect of this accounting change on beginning retained earnings, is $0. $194768. $165760 $278240Explanation / Answer
Option B is correct.
No answer mentioned is not correct. Tax effect of depreciation has not been considered.
Tax on excess dep. = 278240 * 30 %
= 83472
Net effect = 278240 - 83472
= $ 194768
Note - detailed caluculation is not made. For doubt feel free to get in touch.:)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.