Department G had 1,800 units 25% completed at the beginning of the period, 13,20
ID: 2549927 • Letter: D
Question
Department G had 1,800 units 25% completed at the beginning of the period, 13,200 units were completed during the period, 1,500 units were 20% completed at the end of the period, and the following manufacturing costs debited to the departmental work in process account during the period:
All direct materials are placed in process at the beginning of production and the first-in, first-out method of inventory costing is used. What is the total cost of the departmental work in process inventory at the end of the period (round unit cost calculations to four decimal places and round your final answer to the nearest dollar)?
a.$15,348
b.$20,753
c.$13,500
d.$15,964
Work in process, beginning of period $33,700 Costs added during period: Direct materials (12,900 units at $9) 116,100 Direct labor 80,400 Factory overhead 26,800Explanation / Answer
Unit started = 13200+1500-1800 = 12900 units
Equivalent unit of material = 12900 units
Equivalent unit of conversion = (1800*75%+11400*100%+1500*20%) = 13050 units
Cost per equivalent unit of material = (116100/12900) = 9 per unit
Cost per equivalent unit of conversion = (80400+26800)/13050 = 8.2146
Ending work in process cost = (1500*9+300*8.2146) = 15964
so answer is d) $15,964
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.