Exercise 9-20 Crane Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cos
ID: 2549247 • Letter: E
Question
Exercise 9-20 Crane Company purchased a new machine on October 1, 2017, at a cost of $93,700. The company estimated that the machine has a salvage value of $8,600. The machine is expected to be used for 69,700 working hours during its 8-year life Compute depreciation using the following methods in the year indicated Declining-balance using double the straight-line rate for 2017 and 2018. (Round answers to 0 decimal places, e.g. 125) 2017 2018 Depreciation using the Declining-balance method Calculate the depreciation cost per hour. (Round answer to 2 decimal places, e.g. $1.25) Depreciation cost per hour Units-of-activity for 2017, assuming machine usage was 430 hours. (Round answer to 0 decimal places, e.g. 125) Depreciation using the Units-of-activity method for 2017 s Click if you would like to Show Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
a) Straight line rate = 100/8 = 12.5%
Double declining rate = 12.5*2 = 25%
2017 Depreciation = (93700*25%*3/12) = 5856
2018 Depreciation = (93700*25%*9/12+93700*75%*25%*3/12) = 21961
b) Depreciation cost per hour = (93700-8600)/69700 = 1.22 per hour
Depreciation using the units of activity method for 2017 = 430*1.22 = 525
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.