Breakeven exercises: Sunflower Inc. is a leading manufacturer of artificial flow
ID: 2549010 • Letter: B
Question
Breakeven exercises:
Sunflower Inc. is a leading manufacturer of artificial flowers. They would like to break into the market for life-like, but artificial cactus. Sunflower expects to sell the new product at $6 per unit. Their cost per unit is $2.50. In addition, the company expects that they will spend $135,000 on a marketing campaign to launch the new product, in addition to their standard fixed expenses of $20,500. For this idea to be approved by the board of directors, it needs to have a forecasted profit of at least $25,000.
How many units do they need to sell to meet this target?
Explanation / Answer
Contribution Margin Per Unit = Selling Price Per Unit - Variable Cost Per Unit
= $ 6 - $ 2.50
=$ 3.50
Required Profit = $ 25,000
Required Contribution Margin = Required Profit + Required Fixed Cost
= $ 25,000 + $ 20,500 + $ 135,000
= $ 180,500
Hence, required units they need to sell to meet this target = Required Contribution Margin/ Contribution Margin Per Unit
= $ 180,500 / $ 3.50
= 51,571.43 Units
= 51,571 Units
Hence the correct answer is 51,571 Units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.