Sale of Asset Equipment acquired on January 9, 20Y3, at a cost of $731,000, has
ID: 2548993 • Letter: S
Question
Sale of Asset
Equipment acquired on January 9, 20Y3, at a cost of $731,000, has an estimated useful life of 16 years, an estimated residual value of $87,720, and is depreciated by the straight-line method.
a. What was the book value of the equipment at the end of the fifth year, December 31, 20Y7? Round your interim calculations and final answer to the nearest dollar.
$
For decreases in accounts or outflows of cash, enter your answers as negative numbers. Round annual depreciation to the nearest dollar and use this amount in your follow-on calculations. If no account or activity is affected, select "No effect" from the dropdown and leave the corresponding number entry box blank.
b1. Assuming that the equipment was sold on July 1, 20Y8, for $292,400, illustrate the effects on the accounts and financial statement of depreciation for the six months until the sale date.
Explanation / Answer
Sale of asset –
Cost of equipment = $731,000
Residual value = $87,720
Depreciable base = $643,280
Useful life = 16 years
Depreciation expense under straight line method = depreciable base x 1/useful life
Annual depreciation expense = $643,280 x 1/16 = $40,205
Since annual depreciation expense under straight line method remains same throughout the useful life of the asset, the depreciation expense for each year is $40,205.
Book value = cost – accumulated depreciation
Book value at the end of fifth year = cost - accumulated depreciation for five years
Accumulated depreciation for five years = 40,205 x 5 = $201,025
Book value = 731,000 – 201,025 = $529,975
Hence, book value of the equipment at the end of the fifth year, December 31, 20Y7 = $529,975
Depreciation expense for the six months, Jan 1, 20Y8 – July 1, 20Y8 = $40,205 x 6/12 = $20,103
Book value the date of sale = cost – accumulated depreciation
Accumulated depreciation = depreciation up to five years + depreciation for 6 month in 20Y8
= $201,025 + $20,103 = $221,128
Gain on sale of equipment = $292,400 - $221,128 = $71,272
When the asset is sold,
The income increases by gain of $71, 272
The cash flow increases by $292,400
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
July 1, 20Y8
Depreciation Expense
$20,103
Accumulated Depreciation
$20,103
(To record depreciation expense for 6 months)
July 1, 20Y8
Cash
$292,400
Accumulated Depreciation
$221,128
Gain on sale of equipment
$71,272
(To record sale of equipment and gain on sale)
Date
Account Titles and Explanation
Debit
Credit
July 1, 20Y8
Depreciation Expense
$20,103
Accumulated Depreciation
$20,103
(To record depreciation expense for 6 months)
July 1, 20Y8
Cash
$292,400
Accumulated Depreciation
$221,128
Gain on sale of equipment
$71,272
(To record sale of equipment and gain on sale)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.