The following facts pertain to Catchall Consulting, a sole proprietorship owned
ID: 2548731 • Letter: T
Question
The following facts pertain to Catchall Consulting, a sole proprietorship owned by Peabody:
20X09 net profit or (loss):
($ 5,000)
20X10 net profit or (loss):
$ 250
20X11 net profit or (loss):
$ 500
20X12 net profit or (loss):
($ 1,200)
20X13 net profit or (loss):
$ 800
In 20X14 Peabody gave out 50 promotional clipboards to prospective clients, at a cost of $3 per clipboard. What amount of business expense can Peabody include, as a result of the clipboards, on Peabody’s 20X14 Schedule C?
20X09 net profit or (loss):
($ 5,000)
20X10 net profit or (loss):
$ 250
20X11 net profit or (loss):
$ 500
20X12 net profit or (loss):
($ 1,200)
20X13 net profit or (loss):
$ 800
Explanation / Answer
Answer
given peabody gave clipboards to prospective clints = 50
cost per clipboard = 3
total expences of peabody clipboard = 50 * 3
= $ 150
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.