ACC231-Wolfe Spring 2018 Homework: HW08 Score: 0.5 of 1 pt &S8-14; (similar to)
ID: 2548364 • Letter: A
Question
ACC231-Wolfe Spring 2018 Homework: HW08 Score: 0.5 of 1 pt &S8-14; (similar to) On July 1, Maynard Apps paid $1,544,400 to acquire a patent on software. Maynard Apps expects the pate Requirements 1. Journalize the entry to record the purchase of the patent on July 1 2. Journalize the entry to record amortization on December 31 Journal Entry Date Accounts Debit Credit Jul 1 Patents 1,544,400 Cash 1,544,400 Requirement 2. Journalize the entry to record amortization on December 31. (Assume no amortization ha from any journal entries.) Journal Entry Date Accounts Debit Credit 514800 Dec 31 Amortization expense Patents 514800 Choose from any list or enter any number in the input fields and then click Check Answer All parts showingExplanation / Answer
Solution
1. Journal entry to record the purchases of patent on July 1
Journal Entry
Date
Accounts
Debit
Credit
July 1
Patents
1,544,400
Cash
1,544,400
2. Journal entry to record amortization on December 31
Journal Entry
Date
Accounts
Debit
Credit
December 31
Amortization expenses
257,400*
Patents
257,400
*Amortization expense:
Value of patent= $ 1,544,400 ; Useful Life= 3 years
Amortization expense per year = $ 1,544,400 /3 = $ 514,800
As, the patents are purchased on July 1, amortization expenses will be calculated for 6 months (July1 to December 31) this year. In the next and coming year, full amount of amortization expenses will be charged.
Amortization expense this year = $ 514,800 X 6/12 = $ 257,400
Date
Accounts
Debit
Credit
July 1
Patents
1,544,400
Cash
1,544,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.