Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Waylander Coatings Company purchased waterproofing equipment on January 6 for $3

ID: 2547918 • Letter: W

Question

Waylander Coatings Company purchased waterproofing equipment on January 6 for $320,000. The equipment was expected to have a useful life of four years, or 20,000 operating hours, and a residual value of $35,000. The equipment was used for 7,200 hours during Year 1, 6,400 hours in Year 2, 4,400 hours in Year 3, and 2,000 hours in Year 4.

Required:

1. Determine the amount of depreciation expense for the years ended December 31, Year 1, Year 2, Year 3, and Year 4, by (a) the straight-line method, (b) the units-of-activity method, and (c) the double-declining-balance method. Also determine the total depreciation expense for the four years by each method.

$

2. What method yields the highest depreciation expense for Year 1?

3. What method yields the most depreciation over the four-year life of the equipment?

Depreciation Expense Year Straight-Line Method Units-of-Activity Method Double-Declining-Balance Method Year 1 $ $ $ Year 2 $ $ $ Year 3 $ $ $ Year 4 $ $ $ Total $ $

$

Explanation / Answer

1.Depreciation Under Stright Line Method

Depreciation             = ( Cost of the Equipment – Salvage Value ) / Usefull Life

                                    = ( $ 320000 - $ 35000 ) /4 Years

                                    = $ 71250 year

Depreciation Year 1            = $ 71250

Depreciation Year 2            = $ 71250

Depreciation Year 3            = $ 71250

Depreciation Year 4            = $ 71250

2.Depreciation Under Units of Production Method

Depreciation = [(Cost of Equipment - Residual Value) / Estimated Total Hours] x Actual Hours

Depreciation Year 1 = [ ($ 320000 - $ 35000) / 20000 Hours ] x 7200 Hours

                                    = $ 102600

Depreciation Year 2 = [ ($ 320000 - $ 35000) / 20000 Hours ] x 6400 Hours

                                    = $ 91200

Depreciation Year 3 = [ ($ 320000 - $ 35000) / 20000 Hours ] x 4400 Hours

                                    = $ 62700

Depreciation Year 4 = [ ($ 320000 - $ 35000) / 20000 Hours ] x 2000 Hours

                                    = $ 28500

Depreciation Year 1                        = $ 102600

Depreciation Year 2                        = $ 91200

Depreciation Year 3                        = $ 62700

Depreciation Year 4                        = $ 28500

3.Depreciation Under DDB Method

Year

Book Value Begining

Double Declining Depreciation = 2 x SL Depreciation Rate x Book Value Begining

Net Book Value End

1

$ 320000

$ 160000

$ 160000

2

$ 160000

$ 80000

$ 80000

3

$ 80000

$ 40000

$ 40000

4

$ 40000

$ 5000 (b/f)

$ 35000

***Stright Line Rate = 1/4 = 25%

Depreciation Year 1                        = $ 160000

Depreciation Year 2                        = $ 80000

Depreciation Year 3                        = $ 40000

Depreciation Year 4                        = $ 5000

Year

Book Value Begining

Double Declining Depreciation = 2 x SL Depreciation Rate x Book Value Begining

Net Book Value End

1

$ 320000

$ 160000

$ 160000

2

$ 160000

$ 80000

$ 80000

3

$ 80000

$ 40000

$ 40000

4

$ 40000

$ 5000 (b/f)

$ 35000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote