Santa Fe Production sells a single product to wholesalers. The company\'s budget
ID: 2547779 • Letter: S
Question
Santa Fe Production sells a single product to wholesalers. The company's budget for the upcoming year revealed anticipated unit sales of 31,600, a selling price of $20, variable cost per unit of $8, and total fixed costs of $360,000. If Santa Fe's unit sales are 200 units less than anticipated, its break-even point will:
decrease by $12 per unit sold.
decrease by $8 per unit sold.
increase by $12 per unit sold.
increase by $8 per unit sold.
not change.
decrease by $12 per unit sold.
decrease by $8 per unit sold.
increase by $12 per unit sold.
increase by $8 per unit sold.
not change.
Explanation / Answer
1) earlier BEP = FC/(SP-VC)
= 360000/(20-8)
=360000/12 = 30000units
2) new BEP = 30000units
There will be no change in BEP by changing anticipated units sales.
option (E) no change
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.