Price per Borx $1.25 20 15 .10 Number of Boxes ,000 to 1,999 2000 to 4,999 5,000
ID: 2547405 • Letter: P
Question
Price per Borx $1.25 20 15 .10 Number of Boxes ,000 to 1,999 2000 to 4,999 5,000 to 9.999 0,000 or more 19. Given this information Expected demand during lead time = 300 units Standard deviation of lead time demand -30 units Determine each of the following, assuming that lead time demand is distributed normally a. The ROP that will provide a risk of stockout of I percent during lead time. b. The safety stock needed to attain a I percent risk of stockout during lead time e. Would a stockout risk of 2 percent require more or less safety stock than a I percent risk? Explain. Would the ROP be larger, smaller, or unaffected if the acceptable risk were 2 percent instead of I percent? Explain.Explanation / Answer
a. Computation of ROP
Expected demand during Lead time =300
Standard Deviation of Lead time =30
Risk of Stock out=1% Risk that means ( 1-0.1=0.99)
As per table z=2.33
ROP will be ( 300+30*2.33) = 369.9 or 370 units ( Rounded off)
b. Computation of Safety Stock
Safety Stock = Z* Standard Deviation of Lead time
= (2.33*30)=69.9 or 70 units (Rounded off)
c. When the stock out risk of 2% then less safety will be required and ROP will be found smaller.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.