CALCULATor Question 1 Wndsos Inc. had 120 units in beginning inventory at a tota
ID: 2547101 • Letter: C
Question
CALCULATor Question 1 Wndsos Inc. had 120 units in beginning inventory at a total cost of $15,600. The company purchased 240 units at a total cost of $31,200. At the end of the yeat Windsor had 75 units in ending inventory Compute the cost of the ending inventory and the cost of goods sold under IFO, LIFO, and average-cost.(Round average cost per unit and final answers to O decimal places, eg. 1,2so.) The cost of the endng inventory s FIFO The cost of goods sold Which cost flow method would result in the highest net income? Which cost flow method would result ventories approxmotingorrent cost r, tbebalance sheet? o search 3/19
Explanation / Answer
Calculate following :
b) All cost flow has same income
c) All cost flow has give same least taxes
FIFO LIFO Weighted average Ending inventory 130*75 = 9750 130*75=9750 (46800/360*75) = 9750 Cost of goods sold (31200+15600-9750) = 37050 37050 37050Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.