Tracie Corporation manufactures and sells women\'s skirts. Each skirt (unit) req
ID: 2546955 • Letter: T
Question
Tracie Corporation manufactures and sells women's skirts. Each skirt (unit) requires 2.2 yards of cloth. Selected data from Tracie's master budget for next quarter are shown below: 5 July August September 7,400 9,400 11,400 Budgeted sales (in units) Budgeted production (in units 8,400 10,900 13,400 Each unit requires 0.9 hours of direct labor, and the average hourly cost of Tracie's direct labor is $19. What is the cost of Tracie Corporation's direct labor in September? Multiple Choice $216,600 $194,940 $229,140 $254,600Explanation / Answer
5) Direct labour in september = 13400*.9*19 = 229140
so answer is c) $229140
6) Cash disbursement on manufacturing overhead :
Cash Variable manufacturing overhead = 4000*8 = 32000
Cash fixed manufacturing overhead = 43240-3520 = 39720
Total Cash disbursement on manufacturing overhead = (32000+39720) = 71720
so answer is c) $71720
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.