Aspen Company estimates its manufacturing overhead to be $646,250 and its direct
ID: 2546209 • Letter: A
Question
Aspen Company estimates its manufacturing overhead to be $646,250 and its direct labor costs to be $517,000 for year 2. Aspen worked on three jobs for the year. Job 2-1, which was sold during year 2, had actual direct labor costs of $151,064. Job 2-2, which was completed, but not sold at the end of the year, had actual direct labor costs of $380,944. Job 2-3, which is still in work-in-process inventory, had actual direct labor costs of $124,792. Actual manufacturing overhead for year 2 was $806,700. Manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor costs. Required: Prepare an entry to allocate over- or underapplied overhead to Work in Process, Finished Goods and Cost of Goods Sold. (if no entry is required for a transaction/event, select "No journal entry required in the first account field.) 8 Answer is not complete. Debit Credit Transaction General Journal No 14,3002,717 Applied manufacturing overhead Cost of good sold Finished goods inventory Work-in-process inventory 8,294 3,289Explanation / Answer
Manufacturing overhead rate
= Estimated manufacutring overhead/Direct labor cost
= $646,250/$517,000
= 125% of direct labor cost
Manufacutring overhead applied to the Jobs:
Job 2-1 = Actual direct labor cost x Overhead rate = $151,064 x 125% = $188,830
Job 2-2 = Actual direct labor cost x Overhead rate = $380,944 x 125% = $476,180
Job 2-3 = Actual direct labor cost x Overhead rate = $124,792 x 125% = $155,990
Total overhead applied = $188,830 + $476,180 + $155,990 = $821,000
Actual overhead cost = 806,700
Therefore,
Overaplied overhead = $821,000 - $806,700 = $14,300
The overapplied overhead will be credited to cost of goods sold, finished goods inventory, and work in process inventory in the ratio of direct labor used by each.
Job 2-1 was sold during the year. Therefore, the cost of Job 2-1 will be considered as cost of goods sold.
Thus,
Overhead to be credited to cost of goods sold = $14,300 x 151,064/(151,064+380,944+124,792) = $3,289
Job 2-2 was completed but not sold. Therefore, the cost of Job 2-2 will be considered as finished goods inventory.
Thus,
Overhead to be credited to finished goods inventory = $14,300 x 380,944/(151,064+380,944+124,792) = $8,294
The remaining overapplied overhead that is $2,717 ($14,300 - $3,289 - $8,294) will be credited to work in process inventory.
Prepare the journal entry as follows:
Number Transaction General Journal Debit Credit 1 1 Applied Manufacturing Overhead 14300 Cost of goods sold 3289 Finished goods inventory 8294 Work in process inventory 2717Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.