[The following information applies to the questions displayed below.] Hudson Co.
ID: 2546085 • Letter: #
Question
[The following information applies to the questions displayed below.]
Hudson Co. reports the contribution margin income statement for 2017.
1. Assume Hudson Co. has a target pretax income of $172,000 for 2018. What amount of sales (in dollars) is needed to produce this target income?
2. If Hudson achieves its target pretax income for 2018, what is its margin of safety (in percent)? (Round your answer to 1 decimal place.)
Explanation / Answer
Contribution margin ratio = 60*100/300 = 20%
1) Amount of sales = (480000+172000)/.20 = 3260000
2) Break even sales = 480000/.20 = 2400000
Margin of safety = (3260000-2400000)*100/3260000 = 26.4%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.