A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.
ID: 2545300 • Letter: A
Question
A company uses the following standard costs to produce a single unit of output.
During the latest month, the company purchased and used 68,000 pounds of direct materials at a price of $1.20 per pound to produce 10,000 units of output. Direct labor costs for the month totaled $20,976 based on 2,760 direct labor hours worked. Variable manufacturing overhead costs incurred totaled $6,900 and fixed manufacturing overhead incurred was $17,000. Based on this information, the direct labor efficiency variance for the month was:
a. $3,024 favorable
b. $1,104 favorable
c. $1,920 unfavorable
d. $1,920 favorable
e. $1,104 unfavorable
Direct materials 7 pounds at $1.00 per pound = $ 7.00 Direct labor 0.3 hour at $8.00 per hour = $ 2.40 Manufacturing overhead 0.3 hour at $3.30 per hour = $ 0.99Explanation / Answer
Direct labour efficiency variance = (Standard hour-actual hour)Standard rate
= (10000*.30-2760)8
Direct labour efficiency variance = 1920 favorable
so answer is d) $1,920 favorable
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.